Solární panely

Solární panel se skládá z jednotlivých solárních fotovoltaických článků. Tyto články jsou tvořeny z tenkých vrstev polovodičů a mají schopnost měnit sluneční záření na elektrickou energii. Můžeme si pořídit solární panely na výrobu elektřiny nebo dát přednost solárním kolektorům na ohřev vody. Na cesty či na chalupu jsou užitečné zejména přenosné 12 V fotovoltaické panely. Fotovoltaika je dnes již dostupná každému.

Křemíkový solární panel

Solární panely

Solární panely

Přes 80% solárních článků se v současné době vyrábí z polovodičového materiálu – křemíku. Tento materiál se v tenké vrstvě napařuje na nosnou plochu. Destička dále prochází dalšími procesy a nakonec je na ní napařena antireflexní vrstva oxidu titanu, která zabarví článek do tmavomodra. Tato vrstva zajišťuje maximální průnik světla na polovodič. Jednotlivé články se poté spojují paralelně či sériově do větších panelů.

Výkon solárního panelu

Měrnou jednotkou výkonu solárního článku je Watt peak, neboli jednotka špičkového výkonu solárního systému. Měření se provádí za optimalizovaných podmínek, které vyžadují optimální úhel dopadajícího světla a intenzitu slunečního záření. Ne vždy proto v provozu dosáhneme maximální udané hodnoty.

Přenosný solární panel 12 V

Solární panel 12V

Solární panel 12V

Přenosné solární panely 12 V jsou solární fotovoltaické panely, které se prodávají v různých stupních výkonu. Jsou určeny pro nabíjení mobilních telefonů, napájení rádia, svítilen, větráků a dalších menších spotřebičů. Jsou velmi kompaktní a užitečné tak budou zejména na cestách, na chatě, při kempování a podobně.

Pořídit je lze od několika stovek korun a váží i méně než 1 kg. Cena i hmotnost se odvíjí samozřejmě od výkonu.

Solární kolektory

Tyto solární panely fungují na odlišném principu než je princip fotovoltaiky křemíkových panelů. V kolektorech se přeměňuje absorbované záření na teplo a proto poslouží tyto solární panely na ohřev vody v domě a jeho vytápění.

Ve velkém se také využívají v solárních elektrárnách pro výrobu elektrické energie, kde zahřívají vodu na páru, která roztočí turbíny napojené na elektrické generátory.

Cena solárních panelů

Cena solárních panelů se velmi liší a odvíjí se od výkonu panelů. Fotovoltaické stavebnice na střechy domů stojí v řádu stovek tisíc korun. Přenosné solární panely pořídíme již od několika set korun.

Fotovoltaika v blízké budoucnosti

Novinkou ve fotovoltaice jsou panely tvořené organickými materiály. V současnosti jsou ve stadiu výzkumu, i když vědci z Izraele či Spojených států slibují v blízké budoucnosti zlepšení účinnosti a výhodou bude i mnohonásobně nižší cena fotovoltaiky!