Fotovoltaika stavebnice

Fotovoltaická stavebnice je sestava komponentů, které jsou potřeba k provozu domácí solární elektrárny. Jsou připraveny tak, aby si je zručný kutil mohl sestavit doma sám, popřípadě je možno přizvat montážní firmu podle svého výběru. Jednotlivé komponenty lze zakoupit zvlášť anebo je pořídit jako hotovou univerzální stavebnici. K výběru je fotovoltaika v mnoha různých výkonnostních stupních a záleží jen na vašich požadavcích a peněžence.

Komponenty fotovoltaické stavebnice

Fotovoltaika stavebnice

Fotovoltaika stavebnice

Fotovoltaické stavebnice by měly obsahovat:

  • solární panely zvoleného výkonu
  • střídač vhodný pro daný výkon neboť princip fotovoltaiky je založen na stejnosměrném proudu
  • rozvaděč s elektroměrem
  • stejnosměrná kabeláž spojující panely se střídačem
  • návod na zapojení
  • nosná konstrukce – pozor, ne vždy je součástí stavebnice!

Montáž

Fotovoltaická stavebnice

Fotovoltaická stavebnice

Montáž stavebnice je poměrně jednoduchá, avšak je zapotřebí zručného a zkušeného domácího kutila. Také je zapotřebí pomoci dalších osob. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát především při zapojování elektrické části do sítě. Postup není složitý, ale doporučuje se dohled člověka s vyhláškou 50 §6 o odborné způsobilosti v elektrotechnice.

Prodejci často nabízejí telefonickou podporu při vlastní montáži a dopravu v ceně. Někdy nabízejí i pomoc při vyplňování potřebných dokumentů a povolení.

Cena fotovoltaiky

Fotovoltaika v ČR v dnešní době stále není levnou záležitostí. Cena fotovoltaiky se pohybuje u nejmenších stavebnic okolo 200 tisíc, u největších pak okolo 2 milionů. Novinky ve fotovoltaice slibují snížení ceny do budoucnosti a zároveň zvýšení výkonnosti. Na to si ale ještě pár let budeme muset počkat.