Cena fotovoltaiky

Jak všichni víme, fotovoltaika není právě nejlevnější záležitostí. Cena fotovoltaiky se pohybuje ve velmi velkém rozpětí a závisí především na výkonu a druhu panelůPrůměrná cena za 1 m² solárního panelu je asi 14000,-Kč. I když se cena fotovoltaických solárních panelů může zdát poměrně vysoká, díky finančním dotacím a výkupu zelené elektřiny je to z dlouhodobého hlediska hlediska zajímavá investice. Nebo alespoň donedávna byla. V roce 2010 v důsledku rychlého rozkvětu solárních elektráren byla vláda nucena vyhlásit stop stav solární energii a ten trvá dodnes.

Fotovoltaické solární panely

Fotovoltaika cena

Fotovoltaika cena

Průměrná cena fotovoltaických panelů je kolem 14 000,-Kč na 1m², nebo 110 000,- Kč za kWp. Taková domácí solární elektrárna vyrobí ročně v průměru 900 kWh elektrické energie. V závislosti na podnebí a počasí se celkový výkon může samozřejmě lišit.
Položky zahrnuté v ceně nákupu se rovněž různí. Buď si můžeme pořídit zvlášť solární panely či rovnou fotovoltaickou stavebnici obsahující všechna potřebná zařízení k zapojení elektrárny. Některé firmy nabízejí i další služby v ceně jako je asistence při instalaci a také při vyplňování formulářů a poradenství při žádosti o dotace.

Pro potřeby cestování či chalupaření si také můžeme pořídit přenosné solární panely 12 V. Cena těchto panelů se pohybuje od několika set do několika tisíc korun. Opět závisí na výkonu a obsahu sestavy.

Solární kolektory panely na ohřev vody

Kromě fotovoltaických článků, které vyrábějí elektrickou energii existují také solární panely na ohřev vody – tzv. solární kolektory. Princip fotovoltaiky je u solárních termických kolektorů jiný než u solárních článků a jejich výroba je jednodušší. Poto jsou také méně nákladné. Samotný kolektor vyjde asi 10krát levněji než fotovoltaický panel. Je třeba ale počítat s další investicí do příslušenství – zásobníky, čerpadla, kapalina, potrubí a další náležitosti potřebné k instalaci nás přijdou ve výsledku na několik desítek tisíc korun. Kolektory pro výhřev domácnosti s 3-5 členy a 300l zásobníkem stojí asi 100 000,-Kč ve stavebnici.

Upozornění: solární ohřev vody nemůže zajistit 100% požadované teplé vody, ale pouze 50% až 70%.

Vládní dotace – zelená úsporám

Fotovoltaika v ČR od roku 2010 nemá již zdaleka zelenou. Vláda vyhlásila tak  zvaný stop stav a snížila výkupní ceny elektřiny. Nadále jsou podporovány pouze menší instalace do 30kWp. To je hodnota dostačující pro domácí výrobu elektřiny na střeše rodinného domu. Rovněž byla zavedena solární daň 26% na tyto menší elektrárny uvedené do provozu v předchozích letech.

V současné době vláda připravuje nový zákon o obnovitelných zdrojích energie, který přinese mnohé změny.

Prodej zelené elektřiny a návratnost investice

Fotovoltaika cena-návratnost

Fotovoltaika cena-návratnost

V připravovaném zákoně se vláda chystá zavést strop pro výkupní ceny energie na max. 6,-Kč za kWh a návratnost investice by měla být nastavena na 15 let.

:Novinky ve fotovoltaice: slibují snížení cen a současně zvýšení výkonu. V současné době zatím teprve probíhají testy a jejich uvedení na trh je otázku příštích let.